Microsoft ve Quantinuum Güvenilir Kuantum Bilgisayar Yapımında Yeni Bir Adım Attı

Microsoft, Haziran 2023 tarihinde güvenilir bir kuantum süper bilgisayar yapma yolunda rehber olacağını söylediği kendi yol haritasını açıklanmıştı. Şimdi ise Microsoft, donanım ortağı Quantinuum ile birlikte güvenilir kuantum bilgisayar hedefini tamamlamaya yönelik yeni bir atılım yaptıklarını duyurdu.

Microsoft, kendi kübit sanallaştırma sistemini kullandığını ve bunu Quantinuum’un iyon tuzağı donanımıyla birleştirdiğini belirtti. Sonuç olarak sistem hata oluşturmayan 14.000’den fazla deney gerçekleştirmeyi başardı. Bu çabalar, Microsoft ve Quantinuum’un fiziksel kübitleri kullanmaktan 800 kat daha iyi hata oranına sahip güvenilir mantıksal kübitler oluşturmasına olanak sağladı.

Şirket bu yeni çabanın, kuantum hesaplamanın fiziksel kubitleri kullanan en düşük Temel Seviye 1’den çıktığı anlamına geldiğini söylüyor. Şirket artık bu bilgisayarların güvenilir mantıksal kübitler üzerinde çalışmasına olanak tanıyan Esney Seviye 2’ye geçtiğini söylüyor.

Microsoft şunları söylüyor: “Hataları filtreleyen ve düzelten kubit sanallaştırma sistemimiz Quantinuum’un donanımıyla birleştiğinde bugüne kadar bildirilen fiziksel ve mantıksal hata oranları arasındaki en büyük farkı ortaya koyuyor. Bu, mantıksal hata oranını fiziksel hata oranının bu kadar büyük bir mertebesine kadar artıran, dört mantıksal kubite sahip, kanıtlanmış ilk sistemdir.”

Microsoft ayrıca bu mantıksal kübitlerin ve özelliklerinin önümüzdeki aylarda şirketin Azure Quantum Elements hizmetlerine abone olanların kullanımına sunulacağını da paylaştı.

Microsoft’un kuantum hesaplama çalışmalarıyla ulaşmak istediği son seviye ise Seviye 3 olarak belirlenmiş durumda. Microsoft, bu seviyede kuantum bilgisayarların şu anda normal bir süper bilgisayar tarafından çözülemeyen karmaşık projeleri ve sorunları çözebileceğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir