İsrail’den Lübnan’da suikast: Cemaat el-İslami yöneticisi öldürüldü

İsrail ordusunun Lübnan’ın doğusunda seyir halindeki bir araca düzenlediği hava saldırısında biri Cemaat el-İslami yöneticisi 2 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

AA’nın görgü tanıklarına dayandırdığı habere göre, İsrail ordusu insansız hava aracı (İHA) ile Lübnan’ın doğusunda Suriye sınırında yer alan Bekaa’ya bağlı Mecdel Ancar beldesi yolu üzerinde seyir halindeki bir aracı hedef aldı.

Kassam Tugayları’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Komutan Şerahbil Ali es-Seyyid, Aksa Tufanı savaşında, Lübnan’ın doğusundaki Bekaa’da işgal uçaklarının hedefi olmasının ardından şehit oldu” ifadelerine yer verildi.

Hedef alınan aracın büyük bir kısmı yandı. Araçta bulunan Cemaat el-İslami yöneticilerinden Şerahbil Ali es-Seyyid ve beraberindeki 1 kişi öldü, olay yerindeki 1 kişi ise yaralandı.

İsrail ordusu da sosyal medya hesaplarından saldırının görüntülerini yayınladı.

Cemaat el-İslami, güney sınırında İsrail’le çatışan Hizbullah’ın yanında İsrail’e karşı silahlı mücadeleye katılacaklarını açıklamış ve 26 Nisan’da da Cemaat el-İslami lideri Musab Halaf, İsrail saldırısında öldürülmüştü.

Cemaat el-İslami, Lübnan’da Müslüman Kardeşler teşkilatına (İhvan) yakınlığıyla biliniyor.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten beri sınır hattında yaşanan çatışmalarda son olarak 300 Hizbullah mensubunun yanı sıra 61 Lübnanlı sivil, 19 Emel Hareketi, 13 Hamas, 15 İslami Cihad mensubu ile 14 İsrail askeri ve 10 İsrailli sivilin öldüğü duyurulmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir